CAD / CAM Nedir?

CAD bilgisayar destekli tasarım, CAM ise bilgisayar destekli imalat anlamına gelmektedir. Aslında kısaca imalatta            bir ürünün kavramsal aşamasından üretim aşamasına kadar bilgisayar programları kullanılması süreci CAD CAM olarak geçmektedir.  CAD ve CAM bu sürecin farklı iki aşaması gibi gözükse de genellikle birlikte anılırlar. CAD CAM uygulamaları özellikle CNC tezgâhlarda tasarım ve üretim süreçlerini gerçekleştirmek için kullanılırlar. CAD CAM programları sayesinde tasarımda ve üretimde bilgisayar teknolojisinin kullanılmasıyla birlikte de tasarım /üretim hızı geleneksel yöntemlere göre kat kat artarken; maliyetler ise dikkate değer ölçüde düşmektedir.

Mastercam Açısından CAD / CAM

CAD programı ile tasarlanmış model ve dizaynların fiziksel olarak işlenerek üretilmesi için CAM programı gereklidir. Piyasada pek çok yazılım ya sadece CAD ya sadece CAM içermektedir bu nedenle CAD ve CAM’in birlikte kullanılması gereken durumlarda ekstra maliyetlerle eksik olan yazılım satın alınmaktadır. Mastercam ise sadece bir CAM yazılımı değildir, içerisinde bir CAD yani tasarım programı da barındırmaktadır. Bedelsiz olarak sahip olacağınız MasterCad programı ile çizgi, katı ve yüzey modelleme yapabilir , inventör, parasolid, solidpart, Dxf, Dwg, iges, Step, rahino datalarını direkt açabilir, üzerinde değişiklik yapabilir, montaj yapabilir hatta ve hatta montajlı bir datayı otomatik katmanlarına ayırabilirsiniz.

Mastercam  CAD / CAM yazılımlarının öncülerinden biri olduğu gibi ayrıca Dünya’da ve Türkiye’de en çok tercih edilen yazılımdır. Böylesine temeli köklü ve güçlü bir yazılımdan neden siz de faydalanmayasınız?

Mastercam ayrıcalıklarından faydalanmak için hemen bizimle iletişime geçin.

Konuşmayı başlat
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by