Hobi, spor ve av amaçlı ateşli silah üretiminde Türkiye’nin öncü şirketi olan Derya Silah hedeflerini başarıya ulaştırmada Mastercam 2,5-3, 4 Eksen ürününden faydalanıyor !

“Günümüzün gelişen geliştikçe de değişen dünyasında, bizler kadar yeteneklerimiz ve onun en büyük destekçisi hayallerimiz de gelişmekte” bilinciyle yola çıkan Derya Silah 20 yılı aşkın tecrübeye dayanarak son 3 yıl içerisinde sektörde ciddi yol kat etmiştir. Öyle ki atölye tarzı insan merkezli üretimden, bugün Organize Sanayi Bölgesinde toplam 13.000 m2 alan üzerine kurulu bulunan fabrikasında, yüksek kalite ve düşük maliyette hobi, spor ve av amaçlı ateşli silah üretimi gerçekleştirmekte, bu alanda ülkemizi dünya piyasasında temsil etmekte ve yıllık gerçekleştirmiş olduğu ihracatlar ile ülkemize katma değer sağlamaktadır. İhracat başarıları bağlamında 2018 yılı av tüfekleri üreticileri arasında  İHRACAT 1.’liği Ödülü alan firma, 2019 yılında da aynı gururu yaşayarak yine bir başarıya imza atmayı hedefliyor. Firmanın hedefleri arasında ayrıca Yivli silah üretiminde de 2020 yılı itibariyle dünya piyasasında yer edinmek vardır.

İş Zorlukları

Derya Silah’ın çalışmaları sırasında firma politikası olarak uyguladıkları yüksek kalite, düşük maliyet ve bunun beraberinde müşteri memnuniyeti sebebiyle yapılan bütün çalışmalar ve üretimdeki proseslerde hassasiyet üst düzeydedir. Bu hassasiyeti koruma aşamasında , her sektörde olduğu gibi, silah üretimi sektöründe de iş süreçleri bağlamında bazı zorluklarla karşılaşılmaktadır. Derya Silah’ın karşılaştığı bazı iş zorlukları aşağıdaki gibi gruplanabilir:

 

  • Teknik ekip çalışmalarının tamamlanması sonrasında firma bütününde uygulamaya dökülmesi
  • Toplumda her zaman insanların alışkanlıklarını değiştirmek veya yeniliklere açık olmasını sağlamak
  • Üretim sürecinde imalatı gerçekleştirilen ürün çeşitliliği çok fazla olmasıyla birlikte, bunların üretim akışını doğru ve eksiksiz takibini sağlamak

Başarı Anahtarları

Tam bu noktada karşılaşılan iş zorluklarını kolaylaştırmada önemli bir etken olarak Mastercam devreye giriyor. Mastercam ile tanışmalarının çok eskiye hatta öğrencilik yıllarına denk geldiğini belirten Hikmet Ortayatırtmacı, Mastercam sayesinde aşağıdaki başarı anahtarlarına ulaştıklarını belirtiyor:

 

  • Zamanında müdahale ve de teknik konularda yeterli bilgiye kolayca ulaşmak
  • Teknolojiye kolay uyum sağlayıp, üretimde hız kazanmak
  • Programlara makinede manuel müdahale sorunlarının ortadan kalkmasıyla set up sürelerinin kısalması

Sonuç Olarak

Tüm bu başarı anahtarlarına artı olarak Derya Silah firması, iş yaptıkları şirketlerle ilişkilerinin her zaman güven ve kaliteye dayalı olduğunu ve dış ilişkilerde referans olamayacakları herhangi bir firma ile ilişkilerinin olmayacağını belirtiyor. Ek olarak, zamanında ve anlık hızlı müdahalelerdeki başarımıza ve yetkin personelimize istinaden Nc Ritim firmasını her zaman tavsiye edebileceklerini belirtiyorlar.

Hikmet Ortayatırtmacı Hakkında

İlköğretim ve lise öğrenimini Konya, sonrasında lisans eğitimini ise Elazığ ilinde Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümünde tamamlamıştır. Otomotiv sektöründe “şanzıman ve diferansiyel ürünler” alanında 5 yıllık teknik saha sorumluluğunun ardından şu anda savunma sanayinde Derya Silah firmasında Üretim Müdürü olarak görev yapmaktadır.